Blog
Jak długo czeka się na opinię rzeczoznawcy motoryzacyjnego?
Z usług profesjonalnego rzeczoznawcy można skorzystać w co najmniej kilku przypadkach. Taka opinia może bowiem znacząco wpłynąć na sytuację finansową zainteresowanego. Zobacz, jak szybko możesz otrzymać pomoc.
Kto ponosi koszty rzeczoznawcy – ubezpieczyciel czy właściciel pojazdu?
Nie jest tajemnicą, że zaniżanie kwoty odszkodowania przez ubezpieczycieli to codzienność. Niestety niewiele osób wie, jak odpowiednio walczyć z nierównymi praktykami. Kluczem do sukcesu okaże się skorzystanie z ekspertyzy niezależnego rzeczoznawcy, który nie będzie w żaden sposób powiązany z ubezpieczalnią. Jak jednak właściwie rozwiązać kwestię kosztów takiej usługi? Sprawdź!
Jak zmienia się wartość samochodu z upływem lat?
Chociaż współcześnie wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez samochodu, to jednak nie jest to inwestycja, na której można zyskać. Wręcz przeciwnie, z roku na rok auto traci na wartości. Do tego trzeba doliczyć wszystkie koszty eksploatacyjne, które sprawiają, że w tym przypadku nie ma co spodziewać się zysków, a raczej trzeba przygotować się na mniejsze lub większe wydatki. Podkreślić jednak należy, że w przypadku jednych pojazdów utrata wartości jest większa, przy innych mniejsza. Od czego to zależy? Jakie czynniki mają największy wpływ na spadek wartości pojazdu? Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.
Jakie elementy mają istotne znaczenie przy wycenie pojazdu?
Jednym z najczęstszych zleceń, które otrzymuje rzeczoznawca motoryzacyjny, jest wycena samochodu osobowego. Niezależnie od tego, czy auto ma zostać sprzedane, ubezpieczone, czy też uległo szkodzie ze strony innego użytkownika ruchu drogowego i toczy się postępowanie o odszkodowanie – konieczna będzie wycena samochodu. Kiedy jest konieczna? Kto może jej dokonać? Co obejmuje wycena samochodu – jakie elementy są najważniejsze?
Na co zwracać szczególną uwagę, oglądając używany samochód na sprzedaż?
Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. W ten sposób można nabyć pojazd w znacznie niższej cenie niż na rynku pierwotnym. Jednak ten rodzaj transakcji obarczony jest pewnym ryzykiem, gdyż sprzedawca może zatajać przed nami informacje na temat rzeczywistego stanu technicznego auta czy jego historii. Dlatego bardzo ważne jest, aby samodzielnie lub z pomocą fachowca dokonać możliwie jak najdokładniejszych oględzin. Na co musisz zwracać uwagę, oglądając używany samochód?
Jak sprawdzić auto przed kupnem?
Zakup używanego auta to świetny pomysł – wielka oszczędność i sprawne auto. Niestety, łatwo się „naciąć”, ponieważ handlarze samochodów używanych mają złą sławę. Wielu z nas zawiodło się – szczególnie po wydaniu większej kwoty. Jak temu zapobiec? Koniecznie jest sprawdzenie samochodu przed kupnem. Tylko jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Ile kosztuje kosztorys naprawy pojazdu?
Naprawienie szkody wynikłej z kolizji może generować spore wydatki. Dodatkowo wiążą się z nim dodatkowe koszty – do oceny stanu pojazdu absolutnie niezbędna jest wiedza profesjonalna. Ta ocena zaś – do kosztorysu, a on z kolei do określenia wysokości odszkodowania, które zostanie wypłacone. Ile kosztuje? Jak wygląda? Co powinien zawierać? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym wpisie blogowym.
Jak można odwołać się od kosztorysu naprawy pojazdu?
Kosztorys to skomplikowany dokument, a zależy od niego wiele – za wiele, by pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia. Jest istotnym, żeby sporządzili go eksperci w dziedzinie rzeczoznawstwa motoryzacyjnego i zawarli w nim wszystkie ważne informacje: dokładny wykaz operacji potrzebnych do naprawy, spis części do wymiany, przewidywany czas, który zajmie naprawa, a także koszty wynajmu auta zastępczego. Zawsze należy przeczytać go samemu. Co, jeżeli coś się w nim nie zgadza? Jak się od niego odwołać? Zapraszamy do lektury artykułu.
Czym jest kosztorys naprawy pojazdu?
Udział w stłuczce nigdy nie jest pozytywnym przeżyciem. Jednak, zamiast poddawać się emocjom, warto pamiętać, jakie mamy obowiązki i prawa. Jednym z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę, jest kosztorys napraw pojazdu. Czym jest ten dokument? I jak nie dać się oszukać? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.
Szkoda całkowita z własnego AC czy OC sprawcy – co jest korzystniejsze?
Niestety nawet najlepszym kierowcom zdarzają się wypadki na drodze. Niektóre z nich kończą się niestety znaczącym zniszczeniem pojazdu. Istnieją sytuacje, w których uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji nie zakwalifikują się do naprawy lub będzie ona całkowicie nieopłacalna. W takich przypadkach może być stwierdzona szkoda całkowita, która jest uwzględniana zarówno przez ubezpieczenia OC jak i AC. W polisach tych, szkoda całkowita wygląda nieco inaczej, warto więc zapoznać się ze szczegółami szkody całkowitej w ujęciu obu ubezpieczeń.